sobota, 2 sierpnia 2014

Piaskownica - Co w sobie kryje ?

Na naszym placu zabaw jest mega duża piękna piaskownica, niby zadbana , ale co z tego ? Przecież piasek to raj dla kotów - które zapewne tam się załatwiają. W naszym bloku mieszka dużo osób, które mają przynajmniej jednego kota. Jest również pełno kotów, które mieszkają w piwnicy, porzucone. 

Gdy idziemy na plac zabaw nie jest mi na rękę, że mój synek lgnie do tej piaskownicy, ale cóż zrobić kiedy jest tam pełno dzieci z którymi on jak widać chciałby się pobawić ? U dziadków na wsi też ma piaskownice, zamykaną i czystą - w każdym razie 100 % pewne, że żadne zwierzątko się tam nie wypróżnia. Często bywamy u dziadków, ale piaskownica u nich nie wzbudza w Nim szczególnego zainteresowania , pewnie dlatego, że nie ma tam towarzyszów w swoim wieku. 

W piaskownicy bardzo łatwo o zakażenie chorobami odzwierzęcymi. 
Wśród nich możemy wyróżnić :


  1. Lambioza - zakażenie występuje w wyniku połknięcia cysty, która może się znaleźć w piaskownicy wraz z kałem kota czy też psa. U dzieci najczęściej wywołuje biegunki czy zaparcia. W konsekwencji biegunki mogą przyczynić się do niedożywienia spowodowanego wyjałowieniem flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. 
  2. Toksokraza - do zakażenia najczęściej dochodzi w piaskownicy, gdzie znajdują się inwazyjne jaja glist, które trafiły tam wraz z odchodami zwierząt. W większości przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, a jednym sygnałem jest podwyższona liczba granulocytów kwasochłonnych. Wywołuje również gorączkę, bóle brzucha, wymioty i nudności. 
  3. Toksoplazma - Żywicielem jest kot. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z pożywieniem, glebą czy też wodą zanieczyszczoną kocimi odchodami. Najczęściej powoduje objawy grypopodobne, występuje gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych.
  4. Tęgoryjec - do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj, które mogą znajdować się w zanieczyszczonej wodzie lub brudnych owocach i warzywach. Jednak lawy mogą również przenikać przez skórę stóp, np. gdy dziecko chodzi na boso w skażonej piaskownicy. Może powodować krwawienie przewodu pokarmowego i niedokrwistość. 

Nie zabronimy dziecku wchodzić do piaskownicy , ale musimy pilnować by nasze dziecko nie wkładało rączek do buzi, by było w bucikach. 

Wiadomo, że w większości miejsc na dzieci czyhają niebezpieczeństwa, a my jesteśmy po to by je od nich uchronić. Dlatego należy bacznie obserwować i zakazywać pewnych rzeczy :)


Nasza osiedlowa piaskownica. Wygląda ładnie i niby czysto, ale nie wiadomo co się kryję w piasku. 





1 komentarz:

  1. Zgadzam się w 100%....U was chociaż jest ogrodzona i nie każdy zwierzak tam się dostanie choć dla kotów to żadne zabezpieczenie.... Nasze place zabaw pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech...Niestety!!! Chyba prezesi spółdzielni którzy wybierają firmę stawiającą owe place nie do końca rozumieją nas rodziców, może sami nimi nie są a szkoda...;/

    OdpowiedzUsuń

Plastelina Bambino

Przy aurze jaka panuje za oknem szukamy pomysłów na urozmaicenie czasu w domu i stad też pomyśleliśmy wczoraj, że polepimy coś z plasteliny....