czwartek, 21 lipca 2016

Jak uczyć dziecko samodzielności?

To łatwiejsze niż myślimy - wystarczy tylko stosować konsekwentnie kilka zasad!

Często zastanawiamy się dlaczego niektóre dzieci w wieku 2-3 lata potrafią samodzielnie się ubrać i zjeść, podczas gdy inne nawet w wieku 5 lat maja z tym problem? Zależy to przede wszystkim od sposobu, w jaki wychowujemy nasze dzieci. Pociechy rodziców nadopiekuńczych, którzy często chcą ustrzec swoje maluchy przed trudem, są z reguły mniej zaradne od tych którym rodzice dają więcej swobody. 
Drugim wrogiem nauki samodzielności jest często brak czasu. Wtedy łatwiej jest nam ubrać i nakarmić dziecko, niż czekać cierpliwie, aż zrobi to samo. Problem tkwi tutaj w tym, że jeśli przeoczymy odpowiedni moment rozwoju i pozbawimy dwu czy trzylatka inicjatywy w dążeniu do samodzielności, potem trudno będzie przełamać go i zmienić w nim to. Jak tego uniknąć?


Po pierwsze musimy stwarzać możliwość  • Musimy znaleźć sytuacje, w których nasze dziecko mogłoby sobie samo poradzić. 
  • Karmimy dziecko kaszką? Możemy dać mu łyżkę, by samo wcelowało nią do buzi.
  • Na placu zabaw zachęcamy je do wchodzenia po drabinkach. Gdy mamy obawy, że może spaść, mówimy co ma robić i oczywiście asekurujemy nasze dziecko.
  • Gdy nasz maluch zapomnij, że po przyjściu do domu należy umyć ręce, zadajemu mu zagadkę : "Kto wie co należy zrobić po wejściu do mieszkania ? " Jeśli zgdanie chwalimy naszego malucha, jeśli nie podajemy podpowiedzi. 
  • Usuwamy przeszkodzy ułatwiając naukę samodzielności. Obok umywalki możemy umieścić jakiś stołek, na który malec będzie mógł się wspiąć, by wyszorować dłonie, a w przed pokoju możemy zamontować na metr wieszak na, którym maluszek znajdzie swoje ubrania by się próbować samodzielnie ubrać.

Po drugiej : Nie przeszkadzaj


Nasze dzieci czują się bezpieczne, gdy jesteśmy blisko nich, jednakczasem warto zwiększyć dystans i dać więcej przestrzeni.


  • Pokazujmy dziecku jak wykonać jakąś czynność - jednak gdy samo próbuje-  nie wtrącajmy się.
  • Musimy otwierać się na tu i teraz. Czynności, które wczoraj były dla dziecka trudne, dziś mogą przyjść im z łatwością o ile pozwolimy im się w nich spawdzić.
  • Musimy być cierpliwe. Dziecko musi mieć czas na podejmowanie prób i popełnianie błędów. Nie możemy się złoscić, gdy np przez 10 minut zapina suwak alb je zupe i ją rozlewa na podłoge. 


Pamiętajmy!


Jeśli chcemy wychować samodzielne dziecko nie możemy go wyręczać ze wszystkiego. Odbieramy mu bowiem możliwość ćwieczenia nowych umiejętności, zabieramy motywacje i ciekawość świata. Zamiast zabierać malcowi możliwości poznawania, lepiej dostosować je do ich umiejętności. Maluch przecież lubią wyzwania i pokonywanie ich daje im wiele radości i satysfakcji. 
Zapraszam moją porade znaleźć można pod linkiem. Zapraszam do oceniania.

http://canpolbabies.com/pl/porady/20/users

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz